MAJ - GIMCHO

Idź do spisu treści

Menu główne:

MAJ

== GIMCHO 2 == > 2014/2015
< GIMCH0-NEWS >

NAGRODA W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE WINIARY!

Ceremonia wręczenia nagrody w ogólnopolskim konkursie marki Winiary pn. "Żyj smacznie i zdrowo" odbyła się w naszej pięknej, wyremontowanej auli i zgromadziła przedstawicieli Rodziców, Uczniów, Władz Samorządowych i mediów oraz oczywiście zwycięską klasę II b wraz z wychowawczynią - panią Małgorzatą Graban!!! Wykład dietetyka, quiz wiedzy o zdrowym stylu życia przeprowadzony w formule Milionerów - to nie wszystkie atrakcje!!! Przysłowiową wisienką na torcie były warsztaty taneczne przeprowadzone przez Uczestniczkę You Can Dance - Paulinę Figińską "Figa". 
WAŻNE!!!  ZEBRANIE RODZICÓW UCZNIÓW PRZYSZŁYCH KLAS PIERWSZYCH

Zapraszamy serdecznie na zebranie rodziców uczniów klas szóstych wybierających się do naszego gimnazjum w przyszłym roku szkolnym. Zebranie odbędzie się 11 czerwca 2015 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Auli szkolnej. Zapraszamy:)
MAŻORETKI GOTOWE DO PIERWSZEGO WYSTĘPU:)

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji. Mażoretki – wyraz zapożyczony z jęz. francuskiego (majorette), oznacza młode dziewczyny ubrane w paradne stroje zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji. Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestr dętych, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe (tzw. batony). Mażoretki spełniają nie tylko funkcję widowiskowego dodatku, ale przy pomocy wykonywanych gestów sygnalizują orkiestrze zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu.
W marcu tego roku przy Gimnazjum nr 2 w Chojnowie powstała pierwsza grupa chojnowskich mażoretek. Od marca uczennice naszej szkoły pilnie trenują tę wcale nie łatwą (jakby się wydawało) sztukę. Mażoretki mogą nawiązywać w swoich strojach do regionów geograficznych lub miast, z których pochodzą – szczególnie, jeśli nie są związane z konkretnymi formacjami mundurowymi, tylko z instytucjami kulturalnymi, cechują się wtedy dużą różnorodnością. W przypadku naszych rodzimych mażoretek, ta zasada została zachowana i dziewczęta będą prezentować się w barwach herbu naszego miasta (biały, niebieski, czerwony i żółty), które są również barwami naszego Gimnazjum.
„Muzyka orkiestrowa i dziewczęta w wieku 14-16 lat? - nie, to się raczej nie uda, pomyślałam w pierwszej chwili” – mówi Marzena Anton, opiekunka grupy. A jednak, nasze gimnazjalistki stanęły na wysokości zadania i wciągnęły się w cały projekt z dużym zaangażowaniem. Są też bardzo dumne z tego, że ich stroje będą nawiązywały do barw naszego miasta i szkoły.
„Dopiero zaczynamy i uczymy się podstaw „twirlingu” (czyli żonglerki batonem) oraz zasad przemarszu, debiut planujemy na najbliższe Dni Chojnowa. Prosimy o trzymanie za nas kciuków i dużą wyrozumiałość! W końcu, od czegoś trzeba zacząć:-)”.

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE 
W POWIATOWYM ZESPOLE SZKÓŁ

Dzisiaj na boisku lekkoatletyczny Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie odbyła się olimpiada lekkoatletyczna gimnazjalistów. Brały w niej udział reprezentacje dziewcząt i chłopców gimnazjów z powiatu legnickiego. Uczniowie zmagali się w takich dyscyplinach jak biegi, skok w dal, pchnięcie kulą, sztafeta. 
Reprezentacja naszego gimnazjum wywalczyła III miejsce w klasyfikacji ogólnej. Wkrótce więcej szczegółów.
WERONIKA BIELECKA WŚRÓD NAJLEPSZYCH!

22 maja w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się finał 11 edycji konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”. Głównymi założeniami konkursu są: wsparcie systemu bezpieczeństwa Województwa Dolnośląskiego poprzez nabycie przez dzieci i młodzież wiedzy i umiejętności pomocy sobie i innym oraz bezpiecznych zachowań w sytuacjach zagrożeń i w życiu codziennym, jak również wsparcie systemu bezpieczeństwa transgranicznego w ramach Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa oraz bezpieczeństwa międzynarodowego. Podczas uroczystości otwierającej finałowe zmagania Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz wręczył w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczenia państwowe dla osób zaangażowanych w promocję tego projektu.
Uczennica "dwójki" Weronika Bielecka z klasy II zdobyła 4 miejsce na Dolnym Śląsku wykazując się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, ekologii, pierwszej pomocy. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany - Weronika zdobyła w nim 103 pkt. a uczennica z miejsca pierwszego miała ich 106,5 więc różnice były naprawdę minimalne. Na 6 stanowiskach eksperci , którymi byli strażacy, policjanci, ratownicy medyczni sprawdzali wiedzę w zakresie niesienia pierwszej pomocy, zdrowego odżywiania się, zagrożeń pożarowych i tych związanych z prądem. Nad świetnym przygotowaniem Weroniki czuwała Pani Katarzyna Ferenc. Gratulujemy.
EUROWEEK - SZKOŁA LIDERÓW

Jesteśmy na obozie szkoleniowym EuroWeek - Szkoła Liderów w pięknej górskiej miejscowości, Długopolu Zdrój. Zajęcia są prowadzone przez zagranicznych wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży co jest zdecydowanie największym atutem obozu. Zajęcia prowadzą szkoleniowcy między innymi z Indii, Rumunii, Włoch, Azerbejdżanu, Bułgarii, Ukrainy, Tajlandii, Chin czy Turcji, a to dopiero drugi dzień obozu! Przez ostatnie 24 godziny mieliśmy już okazję przejść przez zajęcia integracyjne tzw."Team Building", od rana zaczynamy dzień pozytywną dawką energii zwaną"Energizer", mogliśmy podzielić się naszymi "Expectations" z prowadzącymi, pójść wspólnie na spacer po malowniczej, uzdrowiskowej miejscowości i wypróbować swoje umiejętności komunikacyjne w języku angielskim a wszystko w towarzystwie licznych "Selfie", "Culture Shock" to do tej pory najbardziej ekscytujące zajęcia, dowiedzieliśmy się jak wyglądają powitania w różnych częściach świata, jak okazać swój szacunek innym, co ciekawego je się w Tajlandii i jak powiedzieć kilka słów w egzotycznym języku. Już nie możemy się doczekać wieczornych niespodzianek! Wkrótce więcej informacji.
MODELLING W "DWÓJCE"

Zaczęło się od luźnego projektu ekologicznego, który został nazwany "ekoszaffingiem". Było to prawie dwa lata temu. Luźne zajęcia, które odbywały się w różne dni miesiąca zaproponowane przez Panią Paulinę Rajczakowską, nauczycielkę angielskiego i Panią Jagodę Kawicką, projektantkę mody zaczęły się cieszyć takim powodzeniem, że na stałe zagościły w planie zajęć pozalekcyjnych naszej szkoły wchodząc do tygodniowego harmonogramu godzin. Gimnazjalistki ale także i gimnazjaliści uczą się w warsztatowej formie nie tylko projektowania ubiorów ale i nabywają innych umiejętności przydatnych w tej dziedzinie jak fotografowanie, makijaż, modeling. Młodzież zaskakuje kreatywnością i świeżością pomysłów łatwo odnajdując się w tej artystycznej dziedzinie jaką jest tworzenie ubiorów. Za nami już pierwszy pokaz mody, kreacje i makijaże halloweenowe oraz sesje fotograficzne. Tworzenie ubrań "z niczego" bo to przecież stare ciuchy, które gdzieś zalegają w szafie i smętnie czekają z nadzieją na to, że ktoś je znowu włoży stanowią doskonałe źródło "surowca wtórnego" dla zdolnego projektanta.
A co o zajęciach mówią sami uczniowie?
Zajęcia z „Szaffingu” odbywają się co piątek. Prowadzą je p. Paulina Rajczakowska i projektantka mody Jagoda Kawicka. Aby uczestniczyć w zajęciach trzeba było przejść „rekrutację”, która polegała na kilku pytaniach kierowanych do nas. Każdy wchodził osobno, więc mogliśmy poczuć się jak na przesłuchaniu, niczym dorośli. Wszyscy byli bardzo zainteresowani. Kiedy wyczytywano nasze imiona byliśmy nieco przerażeni, ale wracaliśmy z szerokimi uśmiechami na twarzach. Dostało się 16 wspaniałych osób. Od początku panowała przyjazna atmosfera. Te zajęcia naprawdę dużo mi dały. Przede wszystkim zaczęłam kreatywnie myśleć. Nasze myśli były przekładane na papier, nawet te mało możliwe do wykonania (projekty). Mogliśmy pobawić się swoją wyobraźnią. Dzięki tym zajęciom poznałam wiele wspaniałych osób, nauczyłam się współpracy. Nabrałam doświadczenia w tematyce fotografii i mody. Zajęcia jednym słowem są: SUPER!
Pola Rokus 1b
Grupa Eko-szaffingu spotyka się co piątek po lekcjach. W tym roku, podczas warsztatów pod kierunkiem projektantki mody Jagody Kawickiej pracowaliśmy na surowcach wtórnych, np. plastikowe butelki, kartony, gazety itp. Oprócz tego w bonusie za aktywna pracę mieliśmy możliwość pracy na tkaninach: swetrach oraz jeansach. Nasze spotkania mają na celu rozwinięciu naszej wyobraźni oraz kreatywności. Podoba mi się to, że mam możliwość rozwijania się w tej dziedzinie. Jagoda staje na wysokości zadania w pracy z nami. Przy wspólnej pracy mamy wiele zabawy oraz świetnie się czujemy w swoim towarzystwie. Jednak nic nie wyszłoby bez pomocy naszej nauczycielki j. angielskiego pani Pauliny Rajczakowskiej, która czuwa nad nami i inspiruje nas nawet podczas zajęć. Polecam te zajęcia każdemu, nie tylko dziewczynom ale i chłopcom, którzy szukają swojego sposobu na spędzenie wolnego czasu.
Marcel Chlebosz 2a
Na Szaffingu mamy okazję wykazać się swoją wyobraźnią. W moim przypadku zajęcia stały się dla mnie odskocznią od rzeczywistości. Mamy tu okazję odciąć się od ewentualnych zmartwień i pracować w naprawdę fajnym towarzystwie. Przeszliśmy już wiele ciekawych zajęć między innymi zajęcia z profesjonalnym fotografem. Jagoda zawsze ma świetne pomysły na stroje i bardzo dużo nam pomaga w realizowaniu naszych projektów.
Justyna Jaruszewska 2a
DZIEŃ OTWARTY

Wczoraj, 19 maja nasze gimnazjum odwiedzili uczniowie szóstych klas szkół podstawowych z naszego terenu aby w ramach dnia otwartego zapoznać się z ofertą szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od inscenizacji "Małego Księcia", którą zaprezentowali aktorzy-amatorzy z Klubu Seniora w Legnicy. Kolejnymi elementami programu były zajęcia z różnych przedmiotów odbywajace sie w 8 grupach zajęciowych. Była to chemia, fizyka, biologia, jezyki, informatyka, matematyka, geografia oraz wychowanie fizyczne. Zajęcia prowadzili nasi nauczyciele przy wsparciu gimnazjalistów. 
Zaprezentowano szereg ciekawych doswiadczeń, pokazów, testów - wszystko w bardzo szybkim tempie, tak że uczniowie nie mieli mozliwości aby poczuć się znużeni. Dzień otwarty zakończyła wspólna zumba, która odtańczono na sali gimnastycznej z powodu niezbyt pewnej tego dnia pogody. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom oraz ich opiekunom za odwiedziny w naszej szkole i zapraszamy do kontynuowania nauki u nas. Zapisy już w czerwcu.
HARMONOGRAM REKRUTACJI W ROKU SZKOLNYM 2015/2016
PODRĘCZNIKI DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH ZA DARMO!

Wszystkim rodzicom szóstoklasistów przypominam o zmianach w kalendarzu rekrutacji do gimnazjów, które nastąpiły już w ubiegłym roku. W związku z pytaniami rodziców dotyczącymi nowych terminów informuję, że:
- podania o przyjęcie do klasy pierwszej gimnazjum składamy od 2 do 25 czerwca 2015 r.
- kopie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i kopie zaświadczenia o wynikach sprawdzianu po klasie szóstej oraz innych dokumentów składamy od 26 do 29 czerwca 2015 r.
- ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do gimnazjum do 2 lipca 2015 r.
- oryginały świadectw i zaświadczeń o wynikach sprawdzianu i innych wymaganych dokumentach składamy do 6 lipca 2015 r.
- ogłoszenie ostatecznej listy uczniów do 7 lipca 2015 r.
Jednocześnie chciałbym zaprosić wszystkich chętnych szóstoklasistów do podjęcia nauki w naszym gimnazjum. 
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania zainteresowanych osobiście lub telefonicznie - (76) 8188593. 
Karty zapisu w zakładce REKRUTACJA 2015.

FINAŁ WOJEWÓDZKI DOLNOŚLĄSKIEGO KONKURSU
 „JESTEM BEZPIECZNY W DOMU, W SZKOLE I NA DRODZE”
DLA GIMNAZJUM NR 2 IM. M. KOPERNIKA W CHOJNOWIE!!!

Z pierwszą lokatą zakończyliśmy rejonowy konkurs wiedzy o bezpieczeństwie awansując tym samym do Finału Dolnośląskiego! W czterech miastach jednocześnie: we Wrocławiu, Legnicy, Lwówku Śląskim i Ząbkowicach Śląskich odbyły się 6 maja etapy rejonowe Dolnośląskiego Konkursu dla szkół podstawowych i gimnazjalnych:„ Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”. Po tych eliminacjach do finału konkursu przechodzi 8 najlepszych drużyn (po dwie z każdego rejonu). Organizatorem konkursu jest Dolnośląska Rada do spraw Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży, Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Wojewódzka Komenda Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu. Z każdego rejonu do Finału konkursu Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zagadnień:
1.Bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
2.Pierwsza pomoc.
3.Zapobieganie pożarom.
4.Prewencja Ogólna.
W rejonie byłego województwa legnickiego w konkursie wzięło udział 13 reprezentacji gimnazjów. Drużyna z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie w składzie : Weronika Bielecka, Justyna Jaruszewska i Kacper Wyrwał zajęła I miejsce i tym samym zakwalifikowała się do Finału Dolnośląskiego, który odbędzie się 9 czerwca br.
OGŁASZAMY KONKURS NA PROJEKT STROJU MASKOTKI SZKOŁY GIMNAZJUM NR 2

I Ty możesz wejść do historii i tradycji naszej szkoły. Mamy swój hymn, którego autorką (słowa i muzyka) jest nasza absolwentka Ula Mras a teraz czas na kolejny trwały element jakim będzie szkolna maskotka. Ma ona przez lata stanowić kolejny nasz znak rozpoznawczy na imprezach i zawodach. Pomóżcie nam ją zaprojektować.
"Dwójka" ogłasza konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którego tematem jest zaprojektowanie stroju dla szkolnej maskotki. Liczymy na Waszą inwencję twórczą i ciekawe pomysły. Propozycje strojów w formie rysunków lub plików graficznych należy stworzyć do 20 maja 2015. Szczegóły w filmie.

ŚWIĘTO GWIEZDNYCH WOJEN W GIMNAZJUM

Wczoraj, 4 maja o godzinie 16 grupa młodych fanów sagi Gwiezdne Wojny z gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 4 zasiadła w sali komputerowej aby wspólnie obejrzeć klasyka światowego kina czyli pierwszą a naprawdę czwartą chronologicznie część Star Wars. Zanim jednak rozpoczęła się projekcja filmu, którego cyfrowa wersja po remasteringu i uzupełnieniu o efekty CGI zaproszeni goście mieli okazję zaprezentować swoją więdzę na temat filmu w teście. Jagoda, Adam, Wiktor i Filip byli gospodarzami wczorajszego spotkania i to oni układali pytania a potem oceniali wyniki. 
 Najlepszy okazał się Filip Górnicki, który zdobył pierwszą nagrodę czyli bilet na VII część Gwiezdnych Wojen - Przebudzenie Mocy, której premiera odbędzie się w grudniu tego roku. Drugie miejsce zajął Maciej Saja a trzecie Miłosz Cichocki. Gratulujemy. Każdy z uczestników otrzyma również pamiatkowe zdjęcie, na którym został cyfrowo wkomponowany w sceny z bohaterami filmu.
Zajęliśmy czwarte miejsce w powiecie na Turnieju 
BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

27 kwietnia br. w HALI OSIR przy ul. Lotniczej w Legnicy odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (eliminacje powiatowe) dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Turniej organizowany jest przez Polski Związek Motorowy oraz Komendę Główną Policji, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, Instytut Transportu Samochodowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi. W etapie powiatowym brało udział 14 reprezentacji ze szkół gimnazjalnych.
Gimnazjum nr 2 reprezentowała 3-osobowa drużyna: Weronika Bielecka z kl.IIa, Janek Kwiatkowski z kl.IIIb oraz Kacper Wyrwał z kl.IIIe. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego rozwiązując testy i jeżdżąc rowerem po miasteczku, wiedzą i umiejętnościami z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz sprawnością fizyczną pokonując rowerowy tor przeszkód. Choć już od samego początku nasza drużyna prowadziła w klasyfikacji punktowej, w ostatniej konkurencji zabrakło nam szczęścia i ostatecznie zajęliśmy miejsce tuż za podium.


 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego